Sports

Winter Olympics 2022 Day 1: Schedule, events and more as Games begin


T

he Winter Olympics have arrived and after a couple of days of preliminary action, the Games officially opened on Friday.

The opening ceremony at the Bird’s Nest Stadium took centre-stage and now the sporting action fully kicks into gear on Saturday.

There is more mixed doubles curling took look forward to, with British pair Jennifer Dodds and Bruce Mouat bidding for gold as the reigning world champions. Luge and ski-jumping are also on the menu for the first day of full action in Beijing.

Beijing Winter Olympics 2022 schedule in full

*All times GMT.

Day 1 (Saturday, February 5)

Biathlon

  • 09:00-10:15: Mixed relay 4x6km: final

Cross-country skiing

  • 07:45-08:35: Women’s 7.5km + 7.5km skiathlon: final

Curling

  • 01:05-03:00: Mixed doubles round robin: Australia v Norway, Switzerland v Sweden
  • 06:05-08:00: Mixed doubles round robin: China v USA, Czech Republic v Great Britain, Sweden v Canada, Australia v Italy
  • 12:05-14:00: Mixed doubles round robin: Great Britain v Italy, Norway v China, Czech Republic v Switzerland, USA v Canada

Freestyle skiing

  • 10:00-10:30: Men’s moguls: qualification 2
  • 11:30-12:55: Men’s moguls: final 1, 2, 3

Ice hockey

  • 04:10-06:25: Women’s prelims: group A – Canada v Finland
  • 08:40-10:55: Women’s prelims: group B – Czech Republic v Sweden, Denmark v Japan
  • 13:10-15:25: Women’s prelims: group A – USA v ROC

Luge

  • 11:10-14:00: Men’s singles: run 1 & 2

Short-track speed skating

  • 11:00-11:24: Women’s 500m: heats
  • 11:38-12:10: Men’s 1000m: heats
  • 12:23-13:34: Mixed team relay: quarter-finals, semi-finals, B and A final

Ski jumping

  • 05:15-07:26: Men’s individual normal hill: trial round qualification and qualification
  • 09:45-10:15: Women’s individual normal hill: trial round qualification
  • 10:45-12:08: Women’s individual normal hill: 1st round and final round

Snowboard

  • 02:45-04:47: Women’s slopestyle qualification: run 1 & 2

Speed skating

08:30-09:51: Women’s 3000m: final

Day 2 (Sunday, February 6)

Alpine skiing

03:00-04:19: Men’s downhill

Cross-country skiing

07:00-08:45: Men’s 15km+ 15km skiathlon: final

Curling

  • 01:05-03:00: Mixed doubles round robin: USA v Czech Republic, Great Britain v China
  • 06:05-08:00: Mixed doubles round robin: Norway v Sweden, Australia v Switzerland, Italy v China, Canada v Czech Republic
  • 12:05-14:00: Mixed doubles round robin: Canada v Australia, Italy v Sweden, Switzerland v USA, Norway v Great Britain

Figure skating

  • 01:37-02:50: Team event: women’s single skating – short program
  • 03:57-04:44: Team event: pair skating – free skating

Freestyle skiing

  • 10:00-10:30: Women’s moguls: qualification 2
  • 11:30-12:55: Women’s moguls: final 1, 2, 3

Ice hockey

  • 08:40-10:55: Women’s prelims: group B – China v Japan
  • 13:10-15:35: Women’s prelims: group A – Switzerland v USA

Luge

11:30-13:59: Men’s singles: run 3 & 4

Ski jumping

  • 10:00-10:35: Men’s individual normal hill: trial round for competition
  • 11:00-12:33: Men’s individual normal hill: round 1 and final round

Snowboard

  • 01:30-02:49: Women’s slopestyle final: run 1, 2, 3
  • 04:30-06:32: Men’s slopestyle: qualification run 1 & 2

Speed skating

  • 08:30-10:15: Men’s 5000m: final

Day 3 (Monday, February 7)

Alpine skiing

  • 02:15-03:55: Women’s giant slalom: run 1
  • 05:45-07:39: Women’s giant slalom: run 2

Biathlon

  • 09:00-10:40: Women’s 15km individual: final

Curling

  • 01:05-03:00: Mixed doubles round robin: Switzerland v Norway, Canada v Italy, USA v Great Britain, Czech Republic v China
  • 12:05-14:00: Mixed doubles semi-finals

Figure skating

  • 01:22-02:01: Team event: men’s single skating – free skating
  • 02:31-03:10: Team event: ice dance – free dance
  • 03:37-04:16: Team event: women’s single skating – free skating

Freestyle skiing

  • 01:30-03:44: Women’s Big Air qualification: run 1, 2, 3
  • 04:30-07:44: Men’s Big Air qualification: run 1, 2, 3

Ice hockey

  • 04:10-06:25: Women’s prelims: group A – Canada v ROC
  • 08:40-10:55: Women’s prelims: group B: Czech Republic v Denmark
  • 13:10-15:25: Women’s prelims: group A – Finland v Switzerland, group B – Sweden v China

Luge

  • 11:50-14:40: Women’s singles: run 1 & 2

Short-track speed skating

  • 11:30-13:04: Women’s 500m and men’s 1000m: quarter-finals, semi-finals, B and A final

Ski jumping

  • 10:28-11:07: Mixed team: trial round for competition
  • 11:45-13:27: Mixed team: first round and final round

Snowboard

  • 04:00-05:19: Men’s slopestyle final: run 1, 2, 3

Speed skating

  • 08:30-09:50: Women’s 1500m

Day 4 (Tuesday February 8)

Alpine skiing

  • 03:00-04:14: Men’s super-G

Biathlon

  • 08:30-10:15: Men’s 20km individual: final

Cross-country skiing

  • 08:00-14:14: Women’s and men’s sprint free: qualification, quarter-finals, semi-finals, finals

Curling

  • 06:05-08:00: Mixed doubles: bronze medal match
  • 12:05-14:15: Mixed doubles: gold medal match

Figure skating

  • 01:22-04:30: Men’s single skating – short program

Freestyle skiing

  • 02:00-03:05: Women’s big air final: run 1,2,3

Ice hockey

  • 04:10-06:25: Women’s prelims: group A – USA v Canada
  • 08:40-10:55: Women’s prelims: group B – Japan v Czech Republic
  • 13:10-15:25: Women’s prelims: group A – ROC v Finland, group B-Sweden v Denmark

Luge

  • 11:50-14:19: Women’s singles: run 3 & 4

Snowboard

  • 02:40-04:30: Men’s and women’s parallel giant slalom: qualification
  • 06:30-08:10: Men’s and women’s parallel giant slalom: small final and big final

Speed skating

  • 10:30-11:50: Men’s 1500m

Day 5 (Wednesday, February 9)

Alpine skiing

  • 02:15-03:50: Women’s slalom: run 1
  • 05:45-07:29: Women’s slalom: run 2

Curling

  • 12:05-15:00: Men’s round robin: Denmark v Canada, USA v ROC, Norway v Switzerland, China v Sweden

Freestyle skiing

  • 03:00-04:05: Men’s big air final: run 1,2,3

Ice hockey

  • 08:40-10:55: Men’s prelims: group B – ROC v Switzerland
  • 13:10-15:25: Men’s prelims: group B – Czech Republic v Denmark

Luge

  • 12:20-14:25: Doubles final: run 1 & 2

Nordic combined

  • 07:00-08:51: Men’s individual normal hill ski jumping: trial round and competition round
  • 11:00-11:35: Men’s individual 10km cross-country

Short-track speed skating

  • 11:00-13:28: Men’s 1500m: quarter-finals, semi-finals and final; Women’s 1000m: heats; women’s 3000m relay: semi-finals

Snowboard

  • 01:30-03:10: Women’s halfpipe qualification: run 1 & 2
  • 03:00-04:25: Women’s snowboard cross seeding: run 1 & 2
  • 04:30-06:10: Men’s halfpipe qualification: run 1 & 2
  • 06:30-08:10: Women’s snowboard cross: quarter-finals, semi-finals, small final and big final

Day 6 (Thursday, February 10)

Alpine skiing

  • 02:30-04:45: Men’s alpine combined: downhill
  • 06:15-07:59: Men’s alpine combined: slalom

Cross-country skiing

  • 07:00-08:30: Women’s 10km classic

Curling

  • 01:05-04:00: Women’s round robin: Great Britain v Switzerland, Denmark, v China, Sweden v Japan, ROC v USA
  • 06:05-09:00: Men’s round robin: USA v Sweden, Norway v Canada, China v ROC, Great Britain v Italy
  • 12:05-15:00: Women’s round robin: Canada v South Korea, Sweden v Great Britain, USA v Denmark, China v Switzerland

Figure skating

  • 01:38-05:27: Men’s singles: free skating

Freestyle skiing

  • 11:00-12:15: Mixed team aerials: final

Ice hockey

  • 04:10-06:25: Men’s prelims: group C – Sweden v Latvia
  • 08:40-10:55: Men’s prelims: group C – Finland v Slovakia
  • 13:10-15:35: Men’s prelims: group A – USA v China, Canada v Germany

Luge

  • 13:30-14:38: Team relay: final

Skeleton

  • 01:30-03:55: Men’s heat 1&2

Snowboard

  • 01:30-02:49: Women’s halfpipe final: run 1, 2, 3
  • 03:15-04:40: Men’s snowboard cross seeding: run 1 & 2
  • 06:00-07:40: Men’s snowboard cross: ⅛ finals, quarter-finals, semi-finals, final

Speed skating

  • 12:00-13:16: Women’s 5000m

Day 7 (Friday February 11)

Alpine skiing

  • 03:00-05:09: Women’s super-G

Biathlon

  • 09:00-10:10: Women’s 7.5km sprint

Cross-country skiing

  • 09:00-10:35: Men’s 15km classic

Curling

  • 01:05-04:00: Men’s round robin: Switzerland v ROC, Great Britain v USA, Sweden v Italy, Denmark v China
  • 06:05-09:00: Women’s round robin: USA v China, Canada v Japan, Switzerland v ROC, South Korea v Great Britain
  • 12:05-15:00: Men’s round robin: ROC v Denmark, Great Britain v Norway, Canada v Switzerland

Ice hockey

  • 04:10-06:25: Men’s prelims: group B – Denmark v ROC; women’s quarter-finals
  • 08:40-10:55: Men’s prelims: group B – Czech Republic v Switzerland; group C – Sweden v Slovakia
  • 13:10-15:25: Men’s prelims: group C – Latvia v Finland; women’s quarter-finals

Short-track speed skating

  • 11:00-12:49: Women’s 1000m: quarter-final, semi-final, final; men’s 500m: qualification; men’s 5000m relay: semi-final

Skeleton

  • 01:30-03:55: Women’s heat 1&2
  • 12:20-14:40: Men’s heat 3&4

Ski jumping

  • 11:45-12:06: Men’s individual large hill: trial round and qualification

Snowboard

  • 01:30-02:49: Men’s halfpipe final: run 1,2,3

Speed skating

  • 08:00-09:55: Men’s 10,000m

Day 8 (Saturday, February 12)

Biathlon

  • 09:00-10:15: Men’s 10km sprint

Cross-country skiing

  • 07:30-08:45: Women’s 4x5km relay classic/free

Curling

  • 01:05-04:00: Women’s round robin: Sweden v Canada, South Korea v ROC, Japan v Denmark
  • 06:05-09:00: Men’s round robin: Italy v China, Canada v Sweden, Denmark v Switzerland, USA v Norway
  • 12:05-15:00: Women’s round robin: ROC v Japan, Denmark v Switzerland, Great Britain v USA, Sweden v China

Figure skating

  • 11:07-14:38: Ice dance: rhythm dance

Ice hockey

  • 04:10-06:25: Men’s prelims: group A – Canada v USA; women’s quarter-finals
  • 08:40-10:55: Men’s prelims: group A – Germany v China; women’s quarter-finals
  • 13:10-15:25: Men’s prelims: group B – ROC v Czech Republic, Switzerland v Denmark

Skeleton

  • 12:20-14:40: Women’s heat 3&4

Ski jumping

  • 10:00-12:33: Men’s individual large hill: trial round, final

Snowboard

  • 02:00-02:50: Mixed team snowboard cross: quarter-finals, semi-finals and final

Speed skating

  • 08:00-09:34: Women’s team pursuit: quarter-finals; men’s 500m: final

Day 9 (Sunday, February 13)

Alpine skiing

  • 02:15-04:15: Men’s giant slalom run 1
  • 04:45-07:49: Men’s giant slalom run 2

Biathlon

  • 09:00-09:40: Women’s 10km pursuit
  • 10:45-11:25: Men’s 12.5km pursuit

Bobsleigh

  • 01:30-03:45: Women’s monobob: heat 1&2

Cross-country skiing

  • 07:00-08:40: Men’s 4x10km relay

Curling

  • 01:05-04:00: Men’s round robin: Norway v Sweden, China v Great Britain, USA v Canada, Italy v ROC
  • 06:05-09:00: Women’s round robin: Denmark v Great Britain, USA v Sweden, South Korea v China, Switzerland v Canada
  • 12:05-15:00: Men’s round robin: Great Britain v Denmark, Switzerland v Italy, China v USA

Freestyle skiing

  • 02:00-04:00: Women’s slopestyle qualification: run 1&2
  • 11:00-12:15: Women’s aerials: qualification

Ice hockey

  • 04:10-06:25: Men’s prelims: group C  – Slovakia v Latvia
  • 08:40-10:55: Men’s prelims: group C – Finland v Sweden
  • 13:10-15:25: Men’s prelims: group A – Canada v China, USA v Germany

Short-track speed skating

  • 11:00-12:19: Men’s 500m: quarter-finals, semi-finals, final; women’s 3000m relay: final

Speed skating

  • 13:00-12:37: Men’s team pursuit: quarter-finals; women’s 500m: final

Day 10 (Monday, February 14)

Bobsleigh

  • 01:30-03:50: Women’s monobob: heat 3&4
  • 12:05-14:45: Men’s two-man: heat 1&2

Curling

  • 01:05-04:00: Women’s round robin: China v Japan, Canada v ROC, USA v South Korea
  • 06:05-09:00: Men’s round robin: Canada v Italy, Denmark v Norway, ROC v Sweden, Switzerland v Great Britain
  • 12:05-15:00: Women’s round robin: Switzerland v Sweden, Great Britain v Canada, Japan v South Korea, Denmark v ROC

Figure skating

  • 01:15-04:36: Ice dance: free dance

Freestyle skiing

  • 01:30-02:49: Women’s slopestyle final: run 1,2,3
  • 04:30-06:32: Men’s slopestyle qualification: run 1&2
  • 11:00-12:15: Women’s aerials: final

Ice hockey

  • 04:10-06:25: Women’s semi-final
  • 13:10-15:25: Women’s semi-final

Ski jumping

  • 10:10-12:42: Men’s team: trial around and final

Snowboard

  • 01:30-03:45: Women’s big air qualification: run 1,2,3
  • 05:30-07:45: Men’s big air qualification: run 1,2,3

Day 11 (Tuesday February 15)

Alpine skiing

  • 03:00-04:59: Women’s downhill

Biathlon

  • 09:00-10:15: Men’s 4×7.5km relay

Bobsleigh

  • 12:15-14:35: Men’s two-man: heat 3&4

Curling

  • 01:05-04:00: Men’s round robin: ROC v Norway, Canada v China, Switzerland v USA, Sweden v Denmark
  • 06:05-09:00: Women’s round robin: China v ROC, Sweden v Denmark, USA v Switzerland, Great Britain v Japan
  • 12:05-15:00: Men’s round robin: Sweden v Great Britain, Italy v USA, Norway v China, ROC v Canada

Figure skating

  • 10:08-14:25: Women’s singles: short program

Freestyle skiing

  • 01:30-02:50: Men’s slopestyle final: run 1,2,3 
  • 11:00-12:15: Men’s aerials: qualification

Ice hockey

  • 04:10-06:25: Men’s qualification play-offs x2
  • 08:40-10:55: Men’s qualification play-off
  • 13:10-15:25: Men’s qualification play-off

Nordic combined

  • 08:00-08:51: Men’s individual large hill ski jumping: trial round and competition round
  • 11:00-11:35: Men’s individual 10km cross-country

Snowboard

  • 01:30-02:35: Women’s big air final: run 1,2,3
  • 05:00-06:05: Men’s big air final; run 1,2,3

Speed skating

  • 06:30-08:53: Women’s and men’s team pursuit: semi-finals and finals

Day 12 (Wednesday, February 16)

Alpine skiing

  • 02:15-04:10: Men’s slalom run 1
  • 05:45-07:39: Men’s slalom run 2

Biathlon

  • 07:45-09:00: Women’s 4x6km relay

Cross-country skiing

  • 09:00-12:00: Women’s and men’s team sprint classic: semi-finals and final

Curling

  • 01:05-04:00: Women’s round robin: Canada v USA, Switzerland v South Korea, China v Great Britain 
  • 06:05-09:00: Men’s round robin: China v Switzerland, Great Britain v ROC, Italy v Denmark
  • 12:05-15:00: Women’s round robin: South Korea v Denmark, Japan v USA, ROC v Sweden, Canada v China

Freestyle skiing

  • 11:00-12:15: Men’s aerials: final

Ice hockey

  • 04:10-06:25: Men’s quarter-finals
  • 06:00-08:15: Men’s quarter-finals
  • 08:40-10:55: Men’s quarter-finals
  • 11:30-13:45: Women’s bronze medal match
  • 13:30-15:45: Men’s quarter-finals

Short track speed skating

  • 11:30-13:26: Women’s 1500m: quarter-finals, semi-finals, final; men’s 5000m relay: final

Day 13 (Thursday February 17)

Alpine skiing

  • 02:30-04:00: Women’s alpine combined: downhill
  • 06:00-07:19: Women’s alpine combined: slalom

Curling

  • 01:05-04:00: Men’s round robin: Denmark v USA, Sweden v Switzerland, Canada v Great Britain, Norway v Italy
  • 06:05-09:00: Women’s round robin: Japan v Switzerland, ROC v Great Britain, Denmark v Canada, South Korea v Sweden 
  • 12:05-15:00: Men’s semi-finals

Figure skating

  • 10:00-13:57: Women’s singles: free skate

Freestyle skiing

  • 01:30-03:10: Women’s halfpipe qualification: run 1&2
  • 03:30-07:10: Women’s ski cross: seeding, quarter-finals, semi-finals, finals
  • 04:30-06:10: Men’s halfpipe qualification: run 1&2

Ice hockey

04:10-06:55: Women’s gold medal match

Nordic combined

  • 08:00-08:40: Men’s team large hill ski jumping: trial round and competition round
  • 11:00-11:55: Men’s team 4x5km cross-country

Speed skating

  • 08:30-19:42: Women’s 1000m

Day 14 (Friday, February 18)

Biathlon

  • 09:00-09:45: Men’s 15km mass start

Bobsleigh

  • 12:00-14:15: Women’s heat 1&2

Curling

  • 06:05-09:00: Men’s bronze medal match
  • 12:05-15:00: Women’s semi-finals

Figure skating

  • 10:38-13:43: Pairs: short program

Freestyle skiing

  • 01:30-02:49: Women’s halfpipe final: run 1,2,3
  • 03:45-08:00: Men’s ski cross: seeding, 1/8 finals, quarter-finals, semi-finals, finals

Ice hockey

  • 04:10-06:25: Men’s semi-final
  • 13:10-15:25: Men’s semi-final

Speed skating

  • 08:30-09:40: Men’s 1000m

Day 15 (Saturday, February 19)

Alpine skiing

  • 03:00-04:54: Team event: ⅛ finals, ¼ finals, semi-finals, finals

Biathlon

  • 09:00-09:45: Women’s 12.5km mass start

Bobsleigh

  • 01:30-04:05: Men’s four-man heat 1&2
  • 12:00-14:15: Women’s heat 3&4

Cross-country skiing

  • 06:00-08:45: Men’s 50km mass start free

Curling

  • 06:05-09:15: Men’s gold medal match
  • 12:05-15:00: Women’s bronze medal match

Figure skating

  • 11:08-13:53: Pairs: free skate

Freestyle skiing

  • 01:30-02:49: Men’s halfpipe final: run 1,2,3

Ice hockey

  • 13:10-15:40: Men’s bronze medal match

Speed skating

  • 07:00-09:15: Men’s and women’s mass start: semi-finals and finals

Day 16 (Sunday, February 20)

Closing ceremony

  • 12:00-15:00: Closing ceremony

Bobsleigh

  • 01:30-04:10: Men’s four-man heat 3&4

Cross-country skiing

  • 06:30-08:30: Women’s 30km mass start free

Curling

  • 01:05-04:20: Women’s gold medal match

Figure skating

  • 04:00-06:30: Gala exhibition

Ice hockey

  • 04:10-06:45: Men’s gold medal match

Keep up to date with the Winter Olympics across Standard Sport…


Source link

Related Articles

Back to top button